Krajiny vnitřní a vnější

Beletrie / Člověk a příroda / Krásy přírody / Nakladatelství » Dokořán / Dostupnost: 1-6 dnů / Václav Cílek

cena:298,-
dostupnost: 1-6 dnů
Texty o paměti krajiny, smysluplném bobrovi, areálu jablkového štrůdlu a o tom, proč lezeme na rozhlednu

Václav Cílek - Krajiny vnitřní a vnější Krajina se od 90. let 20. století stala jedním z klíčových pojmů přírodních i některých humanitních věd. Texty V. Cílka se zabývají skutečnou, fyzickou krajinou, jejími proměnami a ochranou, stejně tak jako vnitřními krajinami duše - fenoménem genia loci, postavou Zeleného muže, keltskými bohy v druhohorách atp. Knihu uzavírají Poutníkova pravidla putování po posvátných místech a obsáhlý soupis literárních i hudebních pramenů, které jsou pro vstup do krajiny potřebné. Hlavním motivem knihy zůstává nutnost chránit krajinu kvůli jí samé, kvůli živlům, skalám, vodám a životu, ale také kvůli sobě a vlastní duši. Toto (druhé) vydání je rozšířeno o oddíl Právo na krajinu. Autor byl za tuto knihu oceněn literární cenou Toma Stopparda.
"... kdybychom sestavili mapu oblasti, kde znají jablkový štrúdl, kryla by se s tou částí Evropy, kde lidé dobře rozumějí Stefanu Zweigovi, některým básníkům, určité fortelnosti řemesla a jistému sklonu střech. Skoro se odvažuji tvrdit, že je-li pro Středoevropany důležitá nějaká hranice, je to právě areál jablkového štrúdlu. Každý kraj je poněkud odlišný a vytváří trochu jiné lidi. Čechy jsou (či bývaly a snad zase opět budou) bohatá směsice krajů, povah, přístupů k životu a spiritualit. Čechy - to je práce na celý život. Jsou velmi bohaté, rozmanité a skryté..."

"Vůbec se mi nechce mytologizovat anebo o vodě příliš přemýšlet. Mnohokrát jsem v ní ožil, jednou jsem v ní málem zahynul. Jednou možná udělám totéž, jako dělávali lidé přede mnou. Vezmu velký dřevěný kříž, v klidný podvečer jej ponořím do tichých vod, poseju zapálenými svíčkami jako hvězdami, pustím do noci a dlouho se budu dívat na světýlka s pocitem, že takto se může zacházet se živly..."
272 stran, vazba vázaná, formát: 200x135 mm, vydáno 2002, dotisk 2012