Humor zenu

Buddhismus / Nakladatelství » Garamond / Autoři » Henri Brunel / Humor / Zen

nedostupné
titul je vyprodaný
Henri Brunel - Humor zenu "Co je to Buddha?" "Počkej, až nějaký bude, pak ti to povím."

Humor patří k oblíbeným prostředkům zenových mistrů v boji proti utkvělým myšlenkám a v osvobozování naší mysli od zkostnatělých představ. V humoru je svoboda zenu, je to jiný způsob, jak pohlížet na bytí a jak vykládat svět. Zenový humor relativizuje, odlehčuje, probouzí. Tento soubor zenových anekdot, příběhů, haiku, kóanů a průpovídek mnichů a zenových mistrů a básníků je opravdovou terapií proti smutku a špatné náladě. Neboť jak praví jedna zenová moudrost: Není zenu bez humoru.

Henri Brunel, bývalý ředitel lycea a dnes učitel jógy, je autorem mnoha knih zabývajících se východními naukami, jógou a zenem. Česky vyšly dvě jeho knihy: výbor zenových příběhů s názvem Oceán v kapce rosy a Kojabaši, kočičí mistr zenu.
Úvod

V humoru je svoboda zenu. Drze třese stromem učenosti.

Humor je jiný způsob, jak pohlížet na bytí a jak vykládat svět. Relativizuje, odlehčuje, probouzí. Není zenu bez humoru. Zen se totiž s nedůvěrou vyhýbá itelektuálštině, mnohomluvnosti a upřednostňuje přímou zkušenost. Díky humoru vytváří onen šťastný odstup, který očišťuje od jedu teorií, chrání před nemístným uctíváním, zachraňuje od ulpívavého staromilství.

Ve všech dobách, tváří v tvář nejrůznějším náboženstvím i kulturám, je zenový humor báječným kopnutím do mraveniště. Vyzývá k překonání dogmatismu, k prostotě Lásky bez hranic, k nekonečné trpělivosti, k porozumění pro všechno a pro všechny. Pootevírá "bránu bez brány" vedoucí k Probuzení.
240 stran, vazba brožovaná, formát: 200x130 mm, vydáno 2011