Tanec amazonských delfínů

Člověk a příroda / Autoři » Sy Montgomeryová / Delfíni

nedostupné
titul je vyprodaný
Výprava do srdce Amazonie / O životě delfínů a lidí v Amazonii

Sy Montgomeryová - Tanec amazonských delfínů Záhadní a doposud málo prozkoumaní růžoví delfíni, vědci nazývaní Inia geoffrensis, pocházejí z pradávného druhu zubatých velryb - sladkovodních delfínů, kteří žili před 15 miliony let. Lidé žijící v okolí Amazonky říkají tomuto delfínu boto a tvrdí o něm, že se umí proměnit v člověka, který svádí muže i ženy. Chce jim ukrást duši a navěky je vzít s sebou do encante, čarovného podvodního světa.

Sy Montgomeryová spojuje v této knize starodávné mýty a moderní vědu ve fascinující příběh o pátrání po těchto nepostižitelných tvorech s vypouklým čelem, protáhlým zobanem a hladkou kůží, tvorech tajemných a povědomých zároveň, výrazně připomínajících lidské embryo v plodové vodě.

Nikdo s určitostí neví, co způsobuje jejich charakteristické zabarvení, jež se mění podle teploty vody, věkem či vlivem námahy, a přechází od šedavé až po neuvěřitelně růžovou. Se svými ohebnými těly předvádějí na pětiprstých ploutvích, nápadně podobných rukám, okouzlující balet na vodní hladině. Jsou vybavení pozoruhodnými schopnostmi: pomocí jemných pohybů svalstva na vypouklé hlavě vysílají svazky ultrazvukových signálů, a tak mohou vysílat a přijímat trojrozměný zvukový signál, sonogram, který "ohmatává" vše, co se nachází před nimi.

Autorčino amazonské hledání zahrnuje několik samostatných cest po peruánských a brazilských přírodních rezervacích, výprav za vzácným druhem růžových říčních delfínů, do srdce Amazonky, kde šamani hovoří s Matkou vína. Ožije před námi Paříž tropů, opera uprostřed džungle, historie Amazonie i její mytologie, neobyčejně bohatá fauna a deštné pralesy, kde se neustále obrozuje život a kde se dramata života a smrti, krásy a krutosti vzájemně proplétají. V poslední úžasné cestě následuje růžové delfíny do hlubin, pod povrch, dotýkajíc se samotné duše Amazonky.

Podle starodávných legend doprovázejí delfíni lidstvo po tisíciletí. Sy Montgomeryová odpovídá na jejich volání a přijímá jejich vůdcovství, aby pochopila význam a logiku jejich chování. Zavede nás do nádherných končin, kde Amazonka pozvolna přechází v deštný prales, delfíni plavou v korunách stromů a 21. století se rozplývá v počátcích času.

285 stran, vazba pevná, formát: 215x140 mm, vydáno 2001