Gaia vrací úder

Člověk a příroda / Nakladatelství » Academia / Autoři » James Lovelock / Klimatické změny / Na pomezí vědy

nedostupné
titul je vyprodaný
Proč se Země brání a jak ještě můžeme zachránit lidstvo

James Lovelock - Gaia vrací úder Lidstvo Zemi využívá už po tisíciletí, aniž by přemýšlelo o tom, co ho to bude stát. V současnosti, kdy se svět otepluje a vzorce počasí se dramaticky mění, se Země začíná bránit. James Lovelock, jeden z velikánů ekologického myšlenkového směru, píše vášnivě i poeticky o tom, že ještě není pozdě zachránit civilizaci, i když globálnímu oteplování se už nevyhneme. Knihu napsal ve svých šestaosmdesáti letech poté, co věnoval celý život výzkumu Země, je tedy jakýmsi jeho odkazem.

Většina inteligentních lidí si v poslední době uvědomuje, že životní prostředí se mění v důsledku lidské činnosti, ale stejně jako kuřáci si dál vychutnáváme svou cigaretu a namlouváme si, jak s tím přestaneme, až nám začne skutečně škodit. Lovelock se snaží vysvětlit, kde se nyní nacházíme, a také - což už se nesetkává s tak velkým pochopením - proč přesně se klima mění a co s tím můžeme udělat. Lovelock analyzuje důvody, proč tolik potřebujeme energii, zamýšlí se nad jejími možnými zdroji a dochází k překvapivým, ale přesvědčivým závěrům.

Lidstvo je nejen na pokraji zničení Země a sebe sama, ale většina alternativních řešení, která byla dosud navržena, nebo už přijata, je podle autora chybných. Musíme začít okamžitě a radikálně jednat, abychom zachránili budoucnost lidstva. Gaia je živá Země, která se sama reguluje, a bude se o sebe starat dál. Myslet si něco jiného je čirá arogance.

196 stran, vazba pevná, formát 200x130 mm, vydáno 2009

Související články na Gnosis: Lovelock: Pomsta planety Gaia, Lovelock: Užívali jsme si 12 000 let klimatické pohody, teď možná budeme čelit celoplanetární devastaci