Nic nekončí, nic neumírá

Buddhismus / Nakladatelství » Metafora / Posmrtná existence / Dostupnost: 1-6 dnů / Thich Nhat Hanh

cena:199,-
dostupnost: 1-6 dnů
Nejvyšší moudrost pro štěstí a útěchu

Thich Nhat Hanh - Nic nekončí, nic neumírá Znáte starý příběh o zenovém mistru, jehož klášter napadli nepřátelští vojáci? Ten muž nedával najevo sebemenší strach, a tak se na něj vojenský velitel obořil: "Ty snad nevíš, kdo jsem? Můžu tě probodnout mečem a nevěnuji tomu jedinou myšlenku." A zenový mistr odvětil: "A ty snad nevíš, kdo jsem já? Můžeš mě probodnout mečem a já tomu nevěnuji ani jedinou myšlenku." Tahle mistrova reakce může lidem vychovávaným k tomu, aby si cenili života, připadat podivná či přímo bláznivá. Život totiž opravdu je drahocenný. Dokážeme si jej ale skutečně cenit, nebo na něm jen lpíme vedeni strachem z neznámého, strachem z toho, že v okamžiku smrti budeme čelit naprostému zániku?

Thich Nhat Hanh nás za pomoci pro něj tak typického propojení filozofie, výstižných analogií a návodů k meditacím provádí cestou k podstatě smrti, strachu i samotného bytí. S obdivuhodnou jasností a naprostou srozumitelností i pro "západního člověka" nám tak dává nahlédnout do starých moudrostí a pravd, v nichž buddhističtí mniši a mnišky už dva a půl tisíce let žijí.

Ve své knize s radostnou lehkostí vyvrací tradiční mýty o tom, jak žijeme a umíráme, a ukazuje nám, jak se dostat do souladu se skutečnou povahou vlastní existence. Budeme-li mu naslouchat, můžeme dokázat sami sobě, že smrt není žádný strašlivý a definitivní konec. Pochopíme, že ani my, ani naši drazí ve skutečnosti nikam neodcházíme. A ve chvíli, kdy poznáme, že není žádné smrti, osvobodíme se od svých obav. Thich Nhat Hanh nám s hlubokou moudrostí a zkušeností nabízí nový pohled na smrt i na šťastný život beze strachu.

Řekli o autorovi:

"Thich Nhat Hanh je pro svou skromnost a oddanost svatým člověkem. Je to vzdělanec oplývající obrovskými intelektuálními schopnostmi. Na jeho myšlenkách o míru by se v případě jejich uskutečnění mohl vystavět pomník ekumenismu, celosvětového bratrství a lidskosti." (Martin Luther King)

"Thich Nhat Hanh píše hlasem Buddhy." (Sogjal Rimpočche)

"Ukazuje nám spojitost mezi osobním vnitřním mírem a mírem na celé zemi." (Jeho Svatost Dalajlama)

"Je to ohromná osobnost a autorita coby člověk a buddhista. Pokud dnes na zemi žije někdo, kdo by mohl být 'živoucím buddhou', pak je to Thich Nhat Hanh." (Richard Baker-Roši)

Obsah:

Předmluva
Jedna - ODKUD PŘICHÁZÍME? KAM JDEME?
Tři - CVIČENÍ HLUBOKÉHO VHLEDU
Čtyři - PROMĚNA ŽALU A STRACHU
Pět - NOVÉ POČÁTKY
Šest - ADRESA ŠTĚSTÍ
Sedm - POKRAČUJÍCÍ PROJEVY
Osm - STRACH, PŘIJETÍ A ODPUŠTĚNÍ, CVIČENÍ DOTEKU ZEMĚ
Devět - PROVÁZENÍ UMÍRAJÍCÍHO

168 stran, vazba vázaná, formát: 190x130 mm, vydáno 2014