Bhagavadgíta

Posvátné spisy / Duchovní cesta / Moudrost staré Indie

nedostupné
titul je vyprodaný
Bhagavadgíta Bhagavadgíta (zkráceně Gíta) představuje to nejslavnější ze všech jógových písem. Je to epizoda z obsáhlého národního eposu Mahábhárata, do kterého byla Bhagavadgíta velice umně vložena. Pravděpodobně byla sepsána v pátém nebo čtvrtém století před naším letopočtem. Bhagavadgíta patří k tradiční literatuře hinduismu, ale svým významem je již po staletí považována za písmo, kteréodhaluje poselství věků. Její obsah je podán jako tajná nauka - jako upanišada.

Z původního sanskrtského originálu přeložil a anglickým komentářem opatřil Sarvepalli Rádhakrišnan (1888-1975). Komentáře pomáhají čtenáři pochopit tento základní text. Z angličtiny přeložil a předmluvu doplnil Rudolf Skarnitzl.
Ukázka:

"Z lidí je moudrý ten, kdo v činnosti vidí nečinnost a činnost v nečinnosti. Je jóginem a dovršil všechnu svou činnost. Ten, který vykonává jemu uloženou práci a nehledá její plody, ten je sannjásinem, je jóginem, nikoli však ten, který nezapaluje posvátný oheň a nevykonává rituály.

Ti, kteří jsou osvobozeni od pých a klamu, kdo překonali zlo připoutanosti, kdo utišili své touhy a jsou vždy oddáni svrchovanému Duchu, kdo jsou osvobozeni od dvojností nazývaných potěšení a bolesti a jsou volní od poblouznění, ti dosahují nesmrtelný stav."
216 stran, vazba vázaná, formát: 210x150 mm, vydáno 2013