Cesta osvobození

Filozofie / Nakladatelství » Pragma / Nejlevnější knihy / Taoismus / Autoři » Alan Watts / Zen

nedostupné
titul je vyprodaný
Alan Watts - Cesta osvobození Kniha přináší čtenáři bohatý výběr literárních prací a zaznamenaných přednášek z pozdního díla Alana Wattse. Představují reprezentativní pohled na jeho dráhu od první přednášky o zen-buddhismu až po jeho poslední seminář, který vedl jen několik týdnů před svou smrtí v roce 1973. Můžeme zde najít přehled formativních vlivů, které tvarovaly Wattsovu filozofii, a zároveň si díky nim uvědomit, že prostřednictvím Wattsova díla se západnímu světu dostalo do té doby bezprecedentního náhledu na východní myšlení.

Úvodní esej "Cesta osvobození v zen-buddhismu" byl napsán v roce 1955 a předcházel rozsáhlejší práci na toto téma, jež vyšla pod jménem Cesta zenu. Esej i Cesta zenu obsahují sice mnoho stejných myšlenek, v eseji však najdeme především Wattsův osvěživě stručný a inspirativní přístup k zenu.

Naproti tomu následující přepis Wattsova posledního semináře "Hra o přežití" ukazuje, kam až se jeho myšlení v následujícím díle rozvinulo. Jeho zkoumání východního myšlení zde kulminuje v hravé filozofické syntéze. Tyto interakce krystalizuje v další vybrané ukázce "Význam orientální filozofie", ve které se Watts zabývá základními otázkami, jež kladou východní náboženství obyvatelům křesťanského Západu.

Další kapitolou je přepis přednášky "Zdržení se soudu", ve které se Watts zaměřuje na nevyhnutelné otázky a rozpory vznikající z pokusů západního člověka o sebezdokonalování a uvádí je do souladu s východním konceptem wu wej, čili nekonání, a nezasahování do způsobu, jakým svět je.

V následující kapitole "Čuang-c': Moudrost směšného" Watts představuje čínského filozofa, v němž cítí zcela jedinečnou postavu celých dějin filozofie. Představuje humorný přístup mistra Čuanga k bezúčelnosti existence a zároveň tak ukazuje, že veškerá činnost orientovaná na budoucí cíle nemá význam, pokud si neustále a plně neuvědomujeme přítomný okamžik.

O tom, jak "žít v přítomnosti" se nádherně hovoří v kapitole "Meditace", která je v anglickém originále prezentována Wattsovou vlastní kaligrafií a ilustrována jednou z kreseb Bodhidharmy.

(Z předmluvy Marka Wattse)

Obsah:

Předmluva (Mark Watts)
Úvod (George Ingles)
1. Cesta osvobození v zen-buddhismu
2. Hra a přežití: Jsou nezbytně v protikladu?
3. Význam orientální filozofie
4. Zdržení se soudu: Tajemství transformace
5. Čuang-c': Moudrost směšného
Meditace
Poznámky

120 stran, vazba brožovaná, formát: 210x130 mm, vydáno 1996