Kolaps - Proč společnosti zanikají a přežívají

Člověk a příroda / Ekologie / Nakladatelství » Academia / Společnost / Autoři » Jared Diamond / Kolapsy

nedostupné
titul je vyprodaný
Jared Diamond - Kolaps - Proč společnosti zanikají a přežívají Co by mohlo působit strašidelněji než přízrak civilizačního kolapsu - opuštěných chrámů Angkor Watu, mayských měst zarostlých džunglí nebo pochmurných, jakoby na hlídce stojících soch z Velikonočního ostrova? Kdo by si při pohledu na takové zříceniny nepoložil otázku, zda by se stejná věc nemohla přihodit také nám?

Jared Diamond ve svém Pulitzerovou cenou odměněném bestselleru "Osudy lidských společností. Střelné zbraně, choroboplodné zárodky a ocel" (1997, česky 2000) přezkoumal, jak a proč si civilizace Západu vyvinuly technologie a imunitu vůči nakažlivým nemocem, což jim umožnilo ovládnout většinu světa. Nyní Diamond prozkoumává druhou stranu rovnice: Co způsobilo, že některé velké civilizace minulosti zkolabovaly, takže po nich zbyly jen zříceniny, a o čem se můžeme poučit z jejich osudů?

Tak jako v "Osudech lidských společností" Diamond utkává všezahrnující globální tezi sérií fascinujících historicko-kulturních vyprávění. Od prehistorické polynéské kultury na Velikonočním ostrově se přesouvá k druhdy kvetoucím původním americkým civilizacím Anasaziů a Mayů, k středověké vikingské kolonii v Grónsku odsouzené ke zkáze a nakonec k modernímu světu, přičemž sleduje základní vzorec katastrofy, který krok za krokem vysvětluje, co se děje, když drancujeme přírodní zdroje, když ignorujeme signály, které nám dává naše životní prostředí, a kdy se rozmnožujeme příliš rychle nebo kácíme příliš mnoho stromů. Poškození životního prostředí, klimatické změny, rychlý populační růst, nestabilní obchodní partneři a tlak nepřátel - všechny tyto faktory sehrály roli v zániku společností, jejichž osudem byla zkáza. Jiné společnosti ovšem pro tytéž problémy nalezly řešení a přetrvaly.

Co činí jedno životní prostředí křehčím než jiné? Proč se některé společnosti vlastními hrubými chybami samy zničily? Podobným problémům čelíme i dnes - a podobné problémy již způsobily katastrofu ve Rwandě a na Haiti, naopak Čína a Austrálie se s nimi novátorskými způsoby pokoušejí vypořádat. Zlověstné varovné příznaky se přes zdánlivě nevyčerpatelné bohatství a bezkonkurenční politickou moc naší vlastní společnosti začínají objevovat dokonce i v ekologicky stabilních oblastech, jako je Montana. Jaká ekonomická, sociální a politická rozhodnutí můžeme učinit, abychom neskončili stejně?

Kniha "Kolaps - Proč společnosti zanikají a přežívají" má obrovský záběr a je psaná jasným a naléhavým stylem. Díky tomu je jí souzeno, aby zaujala místo mezi základními knihami naší doby. Klade totiž zásadní otázku: Jak se náš svět může vyhnout sebezničení?

752 stran, vazba vázaná, fotmát: 205x137 mm, vydáno 2008