Skrytá mystéria

Nakladatelství » Eugenika / Duchovní cesta / Osho

nedostupné
titul je vyprodaný
Proč se stavějí chrámy? Význam a působení poutních míst. Okultní věda třetího oka. Alchymie a astrologie. Vztah mezi zvukem, životem a zdravím

Osho - Skrytá mystéria Osho v této knize vysvětluje, co se skrývá za některými jevy duchovního světa a praxe, které jsou pro nás záhadné a působí na nás tajemně. Najdete zde výklad toho, jaký je duchovní smysl výstavby chrámů a uctívání idolů, i objasnění metody používané k výstavbě posvátných poutních míst. Dozvíte se, proč se dávají na čelo posvátná znamení a co je to třetí oko. Osho zasvěceně hovoří i o alchymii a astrologii. Cílem všech těchto záhad je pomoci nám při hledání jednoty s božskostí. A k tomu, abyste své srdce mystériím otevřeli, jste zváni vy všichny...

"Žádné mystérium není navždy mystériem. Každé čeká na správný okamžik, správné místo a správnou osobu, aby bylo odkryto vyšším zájmům lidstva. Je tomu tak ve světě vědy, i ve světě náboženství." (Z předmluvy, Swami Yoga Pratab Bharati)

Ukázka:

Všeobecná vrozená pohnutka stavět chrámy, je člověku dána. Zvířata si stavějí svá obydlí, ptáci hnízda, ale ne chrámy. Když rozlišujeme člověka od zvířete, jednou z nejdůležitějších vlastností je to, že člověk staví chrámy - zvíře žádné chrámy nestaví. Pořídit si nějaký přístřešek je přirozené, dělá to každá bytost, zvířata i ptáci, dokonce i hmyz, ale stavět dům pro bohy je zvláštností člověka.

Kdyby člověk neměl hluboké uvědomění si boha, chrámy by nemohly být vystavěné. I když se toto uvědomění později vytratí, chrám stále zůstává a je jisté, že by nemohl být postaven bez hlubokého zážitku božskosti.

Máte dům pro hosty, protože vás navštěvují. Kdyby nebyli hosté, neutráceli byste peníze za takový dům. I když vás nyní hosté nenavštěvují, dům zůstává. Takže celá idea stavění chrámů nebo svatyní pro bohy se musela zrodit v těchto momentech, když božskost nebyla pro lidi pouze záležitostí imaginace, ale živým zážitkem. Samotný fenomén inkarnace božskosti na Zemi vyžadovala, aby na každém místě na planetě byla místa, která by sloužila jako speciální příbytky. Přijít s někým do styku vyžaduje adekvátní podmínky.

Můžeme to pochopit takto: kolem nás procházejí rádiové vlny, ale bez rádiového přístroje nemohou být zachyceny. Kdyby zítra začala třetí světová válka a všechna technologie by byla zničená a nějaké rádio by se náhodně zachovalo, jistě bychom ho nechtěli zahodit. Dokonce i kdybychom věděli, že nemůžete vysílat, ani si naladit žádný program nebo dokonce najít opraváře, rádio bychom nezahodili.

Kdyby se po několik generací ve vaší rodině někdo ptal, jaké je použití rádia, žádný ze žijících členů rodiny by nebyl schopen odpovědět. Možná by řekli, že jejich otcové a praotcové trvali na tom, aby bylo uchováváno a oni to dodržovali. Praotcové jim nikdy neřekli na co to bylo, nepoznali jeho použití a tak jim to je na nic. Dokonce, kdyby se rádio rozebíralo, nic by se nedalo zjistit. Otevřením rádia by se nedalo zjistit, že v minulosti se z něho poslouchala hudba a řeč. Rádio kdysi sloužilo jako záchytná stanice pro něco, co se odehrávalo někde jinde, mohlo zachytit vlny a působit jako médium poskytující zvuky posluchačům.

Přesně tak kdysi fungovaly chrámy - jako citlivé nástroje. I když je božskost všude a lidské bytosti jsou také všude, na tuto božskost se naladíme pouze za zvláštních okolností. Proto chrámy sloužily jako centra vnímání, která nám pomáhala cítit božskost, zbožnost a duchovně nás pozvedávaly. Celé uspořádání chrámu bylo tímto cílem motivováno.

Jiní lidé vymýšlí různá uspořádání, ale to není tak důležité. Také není důležité, že některé továrny vyrábí rádia s vlastními zvlášt- nostmi, s jiným tvarem a vzhledem... konečný cíl je stejný.

Obsah:

Předmluva
Skrytá mystéria východních chrámů
Alchymie poutních míst
Okultní věda třetího oka
Transformující síla idolů
Astrologie: věda o jednotě kosmu
Astrologie: brána ke zbožnosti
O Oshovi
Osho Commune International

171 stran, vazba brožovaná, formát: 200x130 mm, vydáno 2006