Česká kuchyně za dob nedostatku

Kuchařky / Přežití v extrémních podmínkách / Autoři » Čeněk Zíbrt / Dostupnost: 1-6 dnů

cena:268,-
dostupnost: 1-6 dnů
Čeněk Zíbrt - Česká kuchyně za dob nedostatku Vaření z lokálních, původních zdrojů, s prázdnou kapsou a hlavou plnou ideálů se znovu dostává ke slovu, a s ním i tato kniha.

Desítky receptů pro všechny zájemce o kuchyni nouze aneb kterak lze z lišejníků, bukvic, hlemýžďů a žab vyžíti. V době trvající krize recepty stále aktuální. Potěší však i zbohatlické gurmány u moderních sporáků či alternativní "zdravovědce", kteří mohou společně experimentovat s netradičními bylinami a surovinami. Jedná se tak o první kuchařskou knihu budující stálý sociální smír.

Publikace, jejíž první vydání vyšlo v roce 1917, je zaměřena na netypické zdroje obživy, ke kterým se z větší či menší míry muselo uchylovat obyvatelstvo v českých zemích v dobách nedostatku.

Autor - renomovaný kulturní historik - se zaměřil na období roku 1817, kdy téměř v celé Evropě, v důsledku tíživých hospodářských podmínek, způsobených předešlými roky neúrody, zavládl hlad. Na severní polokouli byl tehdy zaznamenán "rok bez léta", kdy sněžilo i v červenci a úroda nedozrála. Příčinou mohl být výbuch indonéské sopky Tambora v roce 1815.

Jako náhražka za obilí se doporučovaly různé planě rostoucí rostliny, mouka z lišejníků, stromové kůry, z kaštanů, žaludů, apod. Doporučovala se rovněž konzumace žab, hlemýžďů, slimáků, veverek, vláda vydala brožurku s recepty na pokrmy z hub, objevily se rady k chovu hlemýžďů a želv. Tato kniha je v podstatě shrnutím těchto rad.

I když jde v jistém smyslu o úsměvné dílo, je klidně možné, že obsažené informace v praxi využijeme. Nic není dopředu dané, ani blahobyt. Vždyť hladomory v Evropě nebyly ani v novověku výjimečné. Při hladomoru v letech 1770-71 zemřelo v českých zemích 250 tisíc lidí, tedy jedna desetina obyvatel, v celé rakouské říši kolem jednoho milionu lidí. Ve 40. letech 19. století zemřelo v Irsku hladem až 1,5 milionu lidí (z více než 8 miliónové irské populace). Ve 20. století si vyžádaly mnoho milionů životů hladomory v Sovětském svazu.
Z úvodního slova Viktora Faktora

"Za komunistického režimu jsem strávil dvacet let v maringotce a zabýval se čerpáním vody po Čechách a odběrem vzorků. Byla to práce, která poskytovala spoustu volného času a především těsné sepjetí s přírodou. Hodně jsem tehdy experimentoval, a to i díky knize, jejíž nové vydání právě vychází: s léčivými bylinami, různým listím jako vhodnou náhražkou tabáku, houbami, neobvyklými recepty ze surovin, které mi nabízela okolní příroda.

Kromě vcelku běžných jarních salátů z mladých kopřiv, listů mladých pampelišek, řebíčku, jitrocele, hluchavek, popence, sedmikrásek, šťovíku, fialek a dalších rostlin či neméně běžného vína z pampelišek, trnek nebo šípků či nápoje ze zkvašené březové mízy jsem si jednou udělal i žaludovou mouku. Žaludy jsem nejprve opražil, abych je zbavil hořkosti, a pak je rozemlel. Z mouky jsem vypracoval těsto a osmažil z něho placky, které byly nejen poživatelné, ale i překvapivě chutné.

S touto průpravou jsem vždy přistupoval k Zíbrtově knize, jejíž původní vydání z roku 1917 vlastním již několik desetiletí, jako k věcnému a praktickému návodu k přežití v době krizí a rovněž jako ke zdroji inspirace."

Ze závěrečných vysvětlivek, komentářů Jířího Sádla

"Není více vynálezectví a inovací než v kuchyni! A není zároveň větší konzervativnosti (snad jen postel by ještě mohla v obou ohledech padnout v úvahu)! Jinými slovy, většina toho úporného novotářství je žabařina a hračičky. Kdyby býval vlnu bídy následoval vždy vzmach tvůrčí schopnosti lidí rychle si opatřit a nasoukat do sebe něco dosud neznámého, co je však přece dosti výžné i chutné, patrně by tato publikace vypadala jinak. Mně se ale zdá, že se na bídu nemyslí, dokud je hej, ale ani když jsou časové nebohatí, ale stálí. Nejvíc kulinárnímu vynálezectví přejí doby, kdy bída zatím není, ale již obchází kolem, jako je tomu dnes. Shledáváme konečně, že znenadála přikvačivší nouze zpravidla nenaučí lidi housti dosti rychle, takže pak houfem mrou, aniž dosud naladili."
Obsah

Dr. Čeněk Zíbrt (Viktor Faktor)
Předmluva

ZÁŽIVNÉ, PLANĚ ROSTOUCÍ I PĚSTOVANÉ ROSTLINY, KOŘÍNKY, LISTY, POUPATA, KVĚTY, PLODY
Zelená polévka z jarních bylinek
Zdravá polévka z rozličných zelených bylin
Z bylin polévka
Zahradnický svítek
Májový svítek
Svítek z mrkve
Mrkev a kaštany
Chmelíčkový salát
Huspenina řeřichová
Šťovíková polévka
Šťovíková omáčka
Šťovík připravovati
Ztracené vejce se šťovíkem
Šťovík s nožičkami, játry a podobně

ZEMSKÉ MANDLE (šáchor jedlý)
KRUPICE JEČNÁ A OVESNÁ

VODNICE
Mouka z vodnice

MOUKA Z PEJŘOVÝCH KOŘÍNKŮ

BRAMBOROVÁ MOUKA

MOUKA Z ISLANDSKÉHO A SOBÍHO MECHU (lišejníku)

MOUKA ZE DŘEVA (březového)

MOUKA Z OBILÍ NAPRŠENÉHO PRÝ Z OBLAK (mouka nebeská)

JEDLÁ ZEMĚ ("mouka ze země")

HOUBOVEC
Houbovec se zemčátky
Čerstvé houby na másle
Z hub polévka
Polévka ze suchých hub
Svítek ze suchých hub

VEVEŘICE
Veveřice v žluté jíše
Rozřezaná veveřice
Po staromládenecku
Vodvářka na veveřici

POTÁPKY A LYSKY
Potápky na černé omáčce
Lysky v černé omáčce
Z lysek paštika

JEDLÉ ŽÁBY
Polévka ze žab
Žáby jak se vařiti mají
Žáby s omáčkou petruželovou
Zadělávané žáby
Smažené žáby
Dušené žáby
Zelené fazole se smaženými žábami
Paštika s žábami
Žabí karbanátky

OPATROVNICE BYLINNÝCH POTRAV PŘES ZIMU

"CO HRDLO RÁČÍ"
Svítek švestkový (karlátkový)
Lité zelníčky
Zavařenka ze svěžích švestek
Dušený květ bezový
Nadívaná kapusta
Zadělávaný šípek
Sulcovaná (rosolovaná) jablka
Nadívaný hlávkový salát
Míchanička ze zelných věcí
Skokani smažení
Skokani v kyselince
Lysky neb vodní slepičky v tmavé omáčce
Zvodních slepiček (lysek) paštika
Potápky neb vodní kachničky pečené
Nadívaná brukev
Zelí fašírované
Vinná poléva
Kaše z vinných hroznů
Pochoutka z dlasků
Polévka pohanková

ZAHRADNÍ I LESNÍ HLEMÝŽDI, SLIMÁCI (PLŽI, ŠNECI)
Polévka z hlemýžďů
Polévka z jiker, raků a hlemýžďů
Kyselé zelí se šneky (hlemýždi)
Nadívaní šneci jinak
Nadívaní šneci na rychlo
Šneci s křenem
Šnecí ocásky
Šneci v omáčce

DOMA PĚSTOVANÉ ŽELVY
Paštika se šilkrůtou (želvou)
Želvy se zeleným hráškem
Želvy v citrónové omáčce

PŘÍSADY A NÁHRAŽKY KÁVOVÉ

HUSPENINA Z KOSTÍ

RUMFORDSKÁ POLÉVKA

VYSVĚTLIVKY, KOMENTÁŘE (Jiří Sádlo)
211 stran, vazba vázaná, formát: 200x130 mm, vydáno 2012