Jonathan Livingston Racek

Beletrie / Nakladatelství » Synergie / Duchovní cesta / Richard Bach

nedostupné
titul je vyprodaný
Richard Bach - Jonathan Livingston Racek Hlavním hrdinou mystického podobenství o základním lidském poznání je skutečně racek. Je to zkrátka pták, který létá s ostatními nad mořem a hledá potravu. Zdánlivě nic neobvyklého, jenomže náš Jonathan si ve svém ptačím mozečku klade otázku: “Proč?” Skrz pokusy a omyly přichází na to, že aby byl jeden šťastný, musí nejprve zjistit, co miluje nejvíce. Do této lásky je třeba se vrhnout hlava nehlava, s odvahou, vytrvalostí a maximální rozhodností. Člověk nesmí brat ohled na to, že odplatou za takové snažení je často zavržení a vyloučení z rodiny a společnosti přátel… Ale byli to opravdoví přátelé?

Duchovní bestseller vypráví Jonathanův příběh o svobodě, lásce o volnosti. Pro mě, říká autor, tkví význam Jonathanova příběhu ve zvuku, který jsem kdysi slyšel v letu racků: leť! Čím déle tomuto zvuku naslouchám, tím jasnější se mi zdá být jeho poselství: Chceš-li být šťastný, zjisti, co miluješ ze všeho nejvíce. Vrhni se do této lásky s odvahou, vytrvalostí a maximální rozhodností. Odměnou za tvé snažení ti bude zavržení a vyloučení ze společností tvých přátel a blízkých. Pokud se však odmítneš vzdát, pokud přežiješ osamělost a pevně se přidržíš své lásky, zjistíš, že máš nové přátele, novou rodinu, která tvé hodnoty a ideály sdílí. S nimi dolétneš dál a výš, než si dokážeš představit.

Letět pro mne znamená pustit se, důvěřovat neviditelné síle. Znamená to nechat oblohu, aby nás přitáhla a provedla zkouškami naší lásky a poznání. A když konečně dorazíme domů, zjistíme, jak by řekl Jonathan, že jsme tam odjakživa.

Odkud Jonathan přišel, stále ještě nevím. Pravděpodobně by tvrdil, že tady byl vždycky, tak jako vy a já, a že se nyní jen projevil jako pomyslný racek, zatímco se my projevujeme jako lidé. Pravděpodobně by také řekl, že nezáleží na podobě, jakou na sebe vezmeme, ale na lásce, kterou se skrze ni rozhodneme vyzařovat.

Kniha vychází v překladu Roberta Gajdoše.
"Až o tom uslyší," pomyslel si Jonathan, "až se dozví o tom převratu, budou radostí bez sebe. Život konečně dostane smysl! Kromě našeho jednotvárného plahočení mezi pobřežím a rybářskými loděmi má život i smysl! Můžeme vystoupit z lhostejnosti, objevit svou dokonalost, inteligenci a nadání. Můžeme být volní! Můžeme se naučit létat!"
"Chceš-li být šťastný, zjisti, co miluješ ze všeho nejvíce. Vrhni se do této lásky s odvahou, vytrvalostí a maximální rozhodností. Odměnou za tvé snažení ti bude zavržení a vyloučení ze společnosti tvých přátel a blízkých. Pokud se však odmítneš vzdát, pokud přežiješ osamělost a pevně se přidržíš své lásky, zjistíš, že máš nové přátele, novou rodinu, která tvé hodnoty a ideály sdílí. S nimi dolétneš dál a výš, než si dokážeš představit."
"Letět pro mne znamená pustit se, důvěřovat neviditelné síle. Znamená to nechat oblohu, aby nás provedla zkouškami naší lásky a poznání. A když konečně dorazíme domů, zjistíme, jak by řekl Jonathan, že jsme tam byli odjakživa."
64 stran, vazba vázaná, formát: 170x120 mm, vydáno 2014

Související články na Gnosis: Knihy Richarda Bacha učí žít, učí prožívat..., Richard Bach - Jonathan Livingston Racek (ukázka z knihy)