Zen je právě tady

Buddhismus / Nakladatelství » Volvox Globator / Autoři » David Chadwick / Autoři » Shunryu Suzuki / Humor / Zen

cena:249,-
dostupnost: 3-7 dnů
Poučné příběhy a anekdoty Shunrya Suzukiho / uspořádal David Chadwick

Zen je právě tady O výjimečném daru Shunrya Suzukiho zprostředkovat tradiční zenové učení pomocí běžně používaného jazyka není pochyb. V této knize ožívá v příhodách, které o něm vyprávějí jeho žáci. Tato živá setkání se zenem jsou naléhavá, bezprostřední, vtipná, paradoxní a poučná. Souzní se skutečným životem, a proto jsou velmi působivá. Ukazují nám, že možnost dosáhnout osvícení existuje právě tady, právě teď, v tomto jedinečném okamžiku.

Ukázky:

Jeden žák v Tassajaře seděl v pokoji róši Suzukiho na tatami podložce naproti svému učiteli. Stěžoval si, že ho často honí mlsná, a ptal se, co s tím má dělat. Suzuki sáhl pod stůl: "Na, vezmi si bonbón."

Jednou se žák zeptal róši Suzukiho: "Proč u vás sezení trvá čtyřicet minut? U většiny zenových učitelů v Americe je to jen třicet minut. Při tak dlouhém sezení mě hrozně bolí nohy. Neuvažoval jste někdy o tom, že by se to mohlo zkrátit? Alespoň během sešinů?"
Suzuki odpověděl: "To je velmi zajímavé, já jsem přemýšlel o tom, že bychom měli mít padesátiminutová sezení."
Po významné odmlce dodal: "Ale možná bychom mohli udělat kompromis. Srovnejme to na čtyřicet minut."

Byl čtvrtý den sešinu v Tassajaře a měli jsme zrovna přestávku. Zastavil jsem se na lávce a prohlížel si potok. Byl krásný podzimní den. Listí na stromech se chvělo a žilo a já jsem viděl energii proudící skrze vše, co tu bylo.
Róši Suzuki ke mně přišel, podíval se mi do očí a řekl: "Zůstaň přesně takhle."

Někdo se během přednášky zeptal róši Suzukiho na psychoanalýzu.
Odpověď zněla: "Myslíte si, že mysl je jako rybník, do kterého něco házíte a ono to klesne na dno jako staré boty, a později to vyplave na povrch. Ale ve skutečnosti zde žádná mysl není."

Krátce před smrtí róši Suzukiho jsem vstoupil do jeho pokoje. Ležel v posteli, naprosto zesláblý, bledý. Poklonil se, já udělal totéž. Pak se na mě zpříma podíval a řekl, ne hlasitě, ale důrazně: "Netruchli pro mě. Neměj obavy. Já vím, kdo jsem."

142 stan, vazba vázaná, formát: 187x120 mm, vydáno 2012