Evangelium svatého Tomáše

Gnosticismus / Křesťanská mystika / Křesťanství / Nakladatelství » Volvox Globator / Nejprodávanější knihy / Autoři » Marvin Meyer / Apokryfy / Dostupnost: 1-6 dnů

cena:199,-
dostupnost: 1-6 dnů
Skryté výroky Ježíše

Marvin Meyer - Evangelium svatého Tomáše Tato publikace vyplňuje mezeru na českém knižním trhu, neboť nabízí nejen nový překlad Tomášova evangelia, ale poprvé také jeho koptský text a řecké fragmenty. Je proto určena nejen laikům, ale i odborníkům z řad teologů a religionistů. Kniha je opatřena úvodem a výkladovými poznámkami Marvina Meyera a doplněna gnostickým kázáním známého amerického literárního kritika a spisovatele Harolda Blooma.

Tomášovo evangelium jako celek se sice podstatně liší od narativních evangelií Nového zákona, jednotlivé výroky mají ovšem často svou paralelu v synoptických evangeliích a ve ztracené sbírce výroků (pramen Q), což ukazuje na jejich přímý či nepřímý vztah.

Podle řady badatelů je Tomášovo evangelium nezávislé na novozákonních evangeliích a uchovává výroky původní ústní nebo písemné tradice.

Několik výroků dokládá jasný ezoterický zájem o transcendenci světa a ztotožnění se s božstvím. Zázraky a podobenství, léčení a stolování měly přivést jednotlivce k bezprostřednímu kontaktu s Bohem.
Obsah:

Poděkování
Úvod
Tomášovo evangelium: Text z Nag Hammádí
Tomášovo evangelium: Řecké fragmenty
Poznámky
Interpretace Harolda Blooma
Bibliografie
360 stran, vazba pevná, formát: 205x135 mm, vydáno 2006

Související článek na Gnosis: Tomášovo evangelium