Jóga velkého symbolu

Jóga / Nakladatelství » Avatar / Transformace vědomí / Duchovní cesta / Tibet / Eduard Tomáš

nedostupné
titul je vyprodaný
Eduard Tomáš - Jóga velkého symbolu Jóga velkého symbolu a ostatní nauky k ní příslušející byly ve své domovině vždy přísně střeženy a byly majetkem pouhých několika málo lidí. Tím se dostaly jen k vybraným posluchačům. Proto se jim také říkalo "nauky šeptané do ucha". Byly to tajné nauky. Dav se nikdy nedozvěděl o asparšajóze, a když někdo neoprávněně získal informace o některé z praktik tzv. zakázaných stezek, které sem také patří, byl zašit do pytle z děravé kůže a pozvolna utopen.

Bylo to drastické opatření, ale patrně nutné. Vzniklo proto, že rozšiřování takových nauk v sobě chovalo vážné nebezpečí. Jejich přijetí a pochopení totiž bezpodmínečně předpokládá vyspělý a připravený intelekt. Prostý tibetský člověk, vychovaný ve víře v nadpozemské bytosti, bohy, bohyně a démony, by byl těmito pravdami zmaten. Existovalo nebezpečí, že by si je z nepochopení špatně vyložil a že by zamítl víru v to nižší, čemu věřil, aniž by správně přijal to, v co věřit nemohl. Z tohoto důvodu ani sám Buddha neučil asparšajóze veřejně.

Nyní tato nauka společně s jinými naukami přichází na Západ a stává se majetkem široké veřejnosti. Jak je to možné? Je to právě nejen možné, ale dokonce i zákonité, pro mentální úroveň západního člověka přirozené.

Jóga velkého symbolu je nauka všestranná. Je to bhakti (jóga citu), džnána (jóga rozumu), rádža (jóga vůle) a dokonce i asparšajóga (jóga nad protiklady) - vše co nejmoudřeji a co nejpečlivěji uváženo a vyváženo v naprostém souhlasu s lidskou fyziologií, rozumem a citem. Jóga velkého symbolu nezapomíná na nic. Hned na počátku přdepíše žákům nejvyšší lidský výkon: jenom být.

144 stran, vazba vázaná, formát: 205x135 mm, vydáno 2004